Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Székesfehérvár, Magyarország, Fejér vármegye, Fejér történelmi vármegye - Vár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A mocsaras, ingoványos területből kiemelkedő sziget már az őskorban, majd a római uralom alatt és a népvándorlás korában, ha gyéren is, de lakott hely volt.
A honfoglalás során Árpád vezér és népének szálláshelye, mint ahogy Anonymus mondja: Midőn pedig a Dunán átkelve Pannóniába nyomultak, Árpád azon a helyen ütötte fel sátrait, ahol most Fehérvár áll. Ez a hely volt Árpád vezér első szállása.
A település fejlődése Géza fejedelem uralma alatt indult meg, melyet I. István király fejlesztett tovább, aki királyi székhellyé tette. A város első említése 1009-ben történik veszprémi püspökség alapítólevelében, amikor I. István király négy várost a veszprémi szent Mihály egyháznak hatalma alá helyezett, és annak több falut adományozott, köztük "albam ciuitales"-t is.
I. István itt építette fel palotáját, melyben Szent Imre született - amit első ízben egy 1243-ban kelt pápai oklevél említ -, és itt vetette meg 1016-ban a nagy Bazilika alapjait.
Az 1063-as évek körül a királyi székhelyet jelentő belső várost már falakkal is körülvették, mely feltehetően csak palánkból készült. Első itt koronázott királyunk Péter volt, kinek elűzése után 1044-ben Henrik német-római császár foglalta el. A várost és koronáztatta újra Pétert. Nem sokkal később, 1047-ben említik a város falait, amikor hazahívott Endre és Levente herceg közeledtére Péter Fehérvárra menekült, de mint a Thúróczi Krónika mondja: "a magyarok átlátták szándékát, megszállták a város tornyait és bástyáit, kívül zárva őt a kapukon".
Ide temették királyainkat, és bár a tatárjárás után lassanként elvesztette megkülönböztetett helyzetét, de továbbra is a királyi temetkezések helye volt.
Mátyás király halála után 1490. november 17-én Habsburg Miksa, a későbbi német-római császár hatalmas sereggel foglalta el az elhanyagolt állapotban lévő várat, de csapatainak lázadása miatt kénytelen volt visszavonulni Ausztriába, csupán kisebb létszámú őrséget hagyott hátra Reinprecht Reichenburg parancsnoksága alatt.
Báthori István 1491 júniusában zárta körül a várost, majd Kinizsi Pál megérkezése után ostrom alá vette, és a német őrség egy hónap után feladta.
A török terjeszkedésének idején, 1543-ban Szulejmán szultán vezetésével mintegy 35-40 0000 főnyi sereg támadta a várat, melyet Varkocs György, Ferdinánd király híve védett 5-6000 emberrel. Amikor a török a külső várost elfoglalta, a város polgárai a visszavonuló védők előtt a belső város kapuit bezárták. A kívül rekedt őrség nem sokáig tudta magát tartani, maga Varkocs is a Budai-kapunál halt hősi halált. Ezután a város áruló polgársága a belső vár kapuit a szultán előtt megnyitotta.
Több ízben megkísérelték Fehérvár visszaverését, így 1566-ban Salm gróf Hardegg Ferdinánd, 1598-ban Nádasdy és Schwarzenberg, de ezek az ostromok nem vezettek eredményre. Végül is 1601 szeptember 20-án a Mercoeur Fülöp Emánuel herceg, Ruswurm tábornagy és Starhemberg ezredes vezette 30 000 főnyi seregnek sikerült a várat visszafoglalni. Egy év múlva azonban ismét a törökké lett, miután azt a német őrsége feladta.
A török 86 évig tartotta megszállva, majd 1688 május 19-én 12 nap ostrom után, szabad elvonulás feltétele mellett az ostromló Batthány Ádámnak a várat feladta.
A szabadságharc alatt Nádasdy Ferenc gróf, a dunántúli kuruc seregek parancsnoka 1705 szeptember 25-én vonult be a labancpárti városba és tette le a Budai-kapu mellett az új erőd alapkövét. A várnak azonban hadi jelentőssége közben megszűnt, falait az 1700-as évek végén, a híres Budai-kaput pedig 1809-ben bontották le.
Forrás:
Siklósi Gyula: Hadi események és erődítési munkálatok Székesfehérvárott a 16-17. században
Siklósi Gyula: A székesfehérvári korai és későbbi királyi vár, illetve palota
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.