Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

PásztóMagyarországHeves vármegyeHeves történelmi vármegye - Szentlélek-ispotály

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Pásztó - Szentlélek-ispotály

1407 után, amikor Pásztó városi rangot nyert, a római Szentlélek ispotály mintájára Pásztón is ispotály létesült a Szentlélek Úristen tiszteletére. A hozzá való kötődést elsődlegesen a betegek ápolása határozta meg. A betegek feltehetően a templom hajójában feküdtek, és a szentélyben miséztek nekik. Az ispotály a szokásos módon ispotálymesterrel rendelkezett. 1487-ből ismerős Lukács pap ispotálymester neve. 

Forrás: Varga Lajos: A hívek kapcsolata a templommal és a lelkipásztorral Pásztón

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A  XV. századi építkezések megmaradt, problematikus emléke a helység észak-keleti részén, kis magaslaton, a mai temetőben, álló gótikus Szent Lélek kápolna. A budai káptalan 1444. évi jelentésében „torony nélküli kőtemplomként" szerepel. A török időkben megrongálódott, és 1765 körül építették újjá. Helyreállítására 1968» ban került sor, s gótikus és a barokk részek helyes arányát adta vissza a helyreállítás. A középkori város szélén állott, rendeltetését nehéz meghatározni. Biztos adat nem szól arról, hogy temetőkápolna lett volna, istentiszteleti célokra szolgáló kápolnaként viszont elég távol esett a középkori város közponjától. Elgondolkoztató Mezei Lászlónak azon feltevése, hogy esetleg a középkori város ispotályos templomát keressük benne. 

Forrás: Valter Ilona: Pásztó, a középkori mezőváros

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A kuruczvilág miatt is sokat szenvedett Pásztó. Thököly kuruczai 1679-ben Pásztó vidékén táboroznak. A Rákóczi-fölkelés idején Pásztó lakossága – élén Horváth Jánossal – Rákóczi mellé áll. Ez a kurucz kapitány építteti föl romjaiból a Szentlélek-templomot, egy győzelmes csata után, a ráczoktól elvett hadi zsákmányból. 

Forrás: Kézikönyvtár - Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai - HEVES VÁRMEGYE - PÁSZTÓ. A történeti részt irta Matuszka Mihály, a többit Kiss Ernő. - Rákóczi-fölkelés.

 

GPS: É 47° 55.380 (47.923004)
K 19° 42.096 (19.701599)

Információk: a település központjától északra, a Fő utcától keletre levő temetőben kereshetjük fel a templomot.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció