Lippa vára
Mivel Lippa várának a földfelszínen nyoma sem maradt, régészeti kutatására pedig még nem került sor, csak a korabeli leírások és hadmérnöki alaprajzok segítségével ismerhetjük meg. Tudjuk, hogy a Maros folyó D-i partjához közel még Hunyadi János erdélyi vajda parancsára alapozták meg az első erődítményt. A szabálytalan téglaalap alakú kővárat a folyó vizével feltöltött vizes árok védelmezte.
A török hódoltság idején ez már nem számított jelentősebb akadálynak, ezért egy nagyobb területet magába foglaló, fa-föld alapú palánkvárral kerítették a régebbi belsővárat. A XVI. században egyre nagyobb számban használt ágyúkkal vívott hadviselésnek megfelelő, az itáliai hadmérnökök által tervezett ó-olaszbástyákból egyet-egyet alakítottak ki a négy sarkán.
Mind a Habsburg, mind a török hadvezetés nagy jelentőséggel kezelte a Maros folyó völgyének kulcsfontosságú posztját, így elfoglalása után igyekeztek jól védhető állapotba helyezni. Magát a népes települést is palánkfal kerítette, de ez csak kisebb lovasportyák ellen tudott védelmet nyújtani.
Napjainkra mindezek erődítéseknek nyoma sem maradt, a törökkor egyedüli emlékét a bazársor jelenti a régi belvárosban.
Története:
Lippa városának és egykori erődítményének keletkezése körül a régebbi irodalomban sok félreértés található, ami abból származik, hogy összekeverték a Maros folyó túlpartján, tőle nem messze emelkedő Solymos várával. Pedig míg ez utóbbi a tatárjárás utáni nagy várépítési korszak szülötte, addig a folyó völgyében elterülő településen csak a XV. században emelték az első várat.
Az Árpád-házi uralkodók idején a temesvári királyi ispánsághoz tartozott a kicsiny település, aminek fontosságát a közeli révátkelő adta. A kereskedelmi utak találkozásánál rövidesen virágzó városka nőtte ki magát. Bár a tatárjárás pusztításai visszavetették fejlődését, de a XIV. században ismét erőre kapott. Amikor a tartományurak által darabokra szaggatott ország egységéért évtizedes háborúkat vívó Anjou Károly király Temesvárra tette át székhelyét, már Lippa is nagy fontossággal bírt. Ennek bizonyítéka, hogy a koronás fő adományából díszes templomot emeltek itt.
Nagy Lajos idejéből okleveles forrás megemlékezett a Maros folyó menti só raktárakról, amikben az akkori idők élelmiszertartósításához nélkülözhetetlen sót helyezték biztonságba. 1440-ben a solymosi várbirtok Hunyadi János szörényi bán, majd erdélyi vajda tulajdonába került, amihez Lippa mezővárosa is tartozott. A főnemes, aki elévülhetetlen érdemeket szerzett a hódító törökök elleni küzdelemben, a lengyel származású I. Ulászló király zászlósuraként egyre hatalmasabb területek földesurának mondhatta magát.
A Maros folyó menti új szerzeményének védelmére adott utasítást egy vár építésére, ami a település belső részén létesült, közel a folyóhoz. A legelső, napjainkig fennmaradt oklevél 1456. februárjában említi meg Keszi Balázs várnagyot, aki Hunyadi familiárisa volt. A nándorfehérvári diadal után elhunyt nagyúrtól fia, a két esztendő múlva a magyar trónra lép Hunyadi Mátyás örökölte meg. Miután a fiatal király évekig tartó hadjáratot folytatott a Felvidéken magukat befészkelő harcedzett cseh husziták ellen, sikerült kiegyeznie azok vezérével, Jan Giskrával. Jelentős mennyiségű pénz mellett a cseh zsoldosvezér megkapta Lippa és Solymos várbirtokait.
De mivel 1470-ben fiú utód hátrahagyása nélkül hunyt el, ismét a királyi Kamara kezelésébe került vissza. Ezután a reneszánsz uralkodó egyetlen fiának, a törvénytelen származású Corvin János hercegnek adományozta oda. Ezzel az volt a célja, hogy, leszármazója, mint az ország leghatalmasabb földesura, biztosan megszerezze a magyar trónt. Ezt azonban 1490 után megakadályozták a központi államhatalom visszatérésétől rettegő főnemesek.
Miután a herceg meghalt, özvegye kezével együtt Brandenburgi György őrgróf kaparintotta meg. Korabeli források szerint az új tulajdonos a városkát is fallal vetette körbe. 1514-ben Dózsa György keresztesei mégis könnyűszerrel szállták meg, a közeli Solymos várával egyetemben. A parasztfelkelés leverése során Szapolyai János erdélyi vajda csapatai szállták meg. A főnemes igyekezett elősegíteni a város lakosainak fejlődését, azért, amikor a mohácsi csata utáni időszakban magyar királlyá koronázták, Lippát a szabad városok közé emelte.
A fenyegető török veszedelem azonban nem engedte kibontakozni a települést, a könnyűlovas portyázók gyakorta fenyegették. Budavár elfoglalása után II. Szulejmán török szultán a kisded János Zsigmond választott magyar királynak és édesanyjának, Izabella királynőnek Lippa városát jelölte ki tartózkodási helyül.
1551 októberében, a szultán parancsára Mehmed beglerbég serege vette ostrom alá, hogy megtorolja Erdély átadását a Habsburg-hatalomnak. A városlakók többségét alkotó szerb lakosság, az ostrom szenvedéseit elkerülendő, kaput nyitott előttük. Amint azonban elvonult az oszmán fősereg, Fráter György fegyveresei támadták meg a török helyőrséget. Több hetes viadal után, vezértársai ellenkezése dacára, György barát szabad elvonulást engedélyezett a kelepcébe esett Uléma pasának. Ezzel az erdélyi kormányzóra végleg a törökbérenc bélyege tapadt, aminek következményeként decemberben Habsburg Ferdinánd király parancsára meggyilkolták. A törökök megtorlása a következő esztendőben vált iszonyatossá.
1552-ben Magyarországra az oszmánok két hadjáratot vezettek. A Temesközben Ahmed budai pasa vette ostrom alá a katonai szempontból igen jelentős Temesvárt. Annak július 27-i elestének hírére, a közeli Lippa várából harc nélkül megfutott Aldana spanyol parancsnok embereivel együtt.
Évtizedekig félholdas zászlókat lengetett a szél felette, mígnem a Habsburg-házzal törökellenes szövetséget kötő Báthory Zsigmond fejedelem hadvezére, Borbély György seregével vissza nem foglalta. Mivel a Maros folyó völgyében futó országutat ellenőrizte, gyakran jelentek meg falai alatt ellenséges hadak.
1600-ban Vitéz Mihály, 1605-ben Bocskai István erdélyi fejedelem tartotta megszállva. Bethlen Gábor fejedelem azonban, elkerülendő egy szultáni támadást, saját embereinek ellenállása dacára ostromban bevette és átadta a töröknek. A hódítók kijavították az erődítmény rongált védőműveit.
A XVII. század második harmadában Evlija Cselebi török világutazó színes képet festett a keleties arculatot felvett városról. Írása szerint: „ötszög alakú, erős szép vár, aminek északi falát a Maros folyó annyira kimosta, hogy erős tömésfallal kellett kijavítani. A régi vár kéttornyú, kőépítkezésű, míg az új végis-végis, fából készült erős palánkvár”
1686 őszén Caraffa császári generális zsoldosai szállták meg, de a véres csatározásokat lezáró karlócai béke ismét a szultán hatalmába juttatta. Csak 1717-ben került a Habsburg hatalom birtokába. A korabeli források szerint ekkor Löffelholz aradi parancsnok végleg leromboltatta az addigra már védhetetlenül lepusztult végvárat.
Irodalom:
Engel Pál: Magyarország világi archontológiája I. {1996} 361. old.
Kiss Gábor: Erdélyi várak, várkastélyok {1990} 29. -- 33. old.
Réva Nagy Lexikona 12. 1915} 767. old.
Kisari Balla György: Karlsruhei térképek a török háborúk korából {2000} 276. old.
Szalai Béla: Magyar várak, városok, falvak metszeteken {2006}
Összeállította: Szatmári Tamás
Forrás:
Karczag Ákos – Szabó Tibor: Erdély, Partium és a Bánság erődített helyei. Budapest, 2012. 289-290.
GPS: | É 46° 5.251 (46.087517) |
K 21° 41.300 (21.688339) |
Információ: Makóról vezet a nagylaki határállomásra az a főútvonal, amelyen Arad városának érintésével, K-i irányba tartva, elérhetjük Lippa (Lipova) települését.
Napjainkra már nyoma sem maradt a lippai várnak, de ha a belvárosában, a Maros folyó menti utcákat járjuk, akkor az egykoron oly sok ostromot látott erődítmény területét tapossuk. A törökkor egyedüli emlékét a bazársor jelenti a régi belvárosban.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.