Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Ipolybalog - Balog nad IpľomSzlovákiaFelvidékHont történelmi vármegye - templomerőd

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Ipolybalog római katolikus temploma

Ipolybalog az Ipoly mente jellegzetes települése. Bolug néven 1232-ben említik először, mint a zólyomi erdőispánsághoz tartozó települést, bár templomáról közvetve már az 1100-as években is megemlékeznek.

A templom érdekessége a torony csúcsán található magyar Szent Korona másolata. Ezt azzal magyarázzák, hogy Károly Róbert és Vencel trónviszályának idején a koronát egy éjszakán át a templomban őrizték. Ennek hitelességét még nem igazolták, ám az tény, hogy a pozsonyi Szent Márton-székesegyházon kívül ez az egyik templom, melynek tornyát a korona díszíti.

A templom román kori emlékei közé tartozik a hajó és a szentély fala, valamint a legutóbbi javításkor előkerült félköríves portálé a déli oldalon és az ablakok fragmentumai. A gótikus átalakítás kora ugyan ismeretlen, de emlékei máig megtalálhatók a templomban. Ilyen a szentély keresztboltozatának kő bordázata, melynek ívei egy egyszerű zárókőben futnak össze a mennyezeten, és ugyancsak egyszerű gyámkőben végződnek a szentély falán. A szentélyt a sekrestyétől elválasztó szemöldökgyámos ajtó is ebből a korból való, valamint mellette az egyszerű kiképzésű szentségház.

A legutóbbi restauráláskor a szentély falán a templom védőszentjét, Szent Miklóst ábrázoló gótikus falikép is előkerült, ám a szakszerű felújításra akkor nem volt pénz, ezért a festmény a mai napig a mészréteg alatt rejtőzködik.

https://ma7.sk/kultura/ipolybalog-romai-katolikus-temploma

 

Hont vármegye monográfiája szerint a falu temploma már 1100-ban is a mai helyén állt. A községet 1232-ben említi először oklevél "Bolug" alakban, amikor a falut a zólyomi uradalomhoz csatolták. 1332-ben a pápai tizedjegyzékben "Belek" alakban jegyezték fel, ekkor említik Szent Miklós tiszteletére szentelt templomát is. A községet 1375-ben Nagy Lajos király oklevelében is megjelölték, amikor az Oszláry család (a Baloghy nemzetség őse) királyi adományként kapja a birtokot. A Baloghyak egészen a 19. századig a község földesurai.(Wikipedia)

 

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 48° 4.704 (48.078400)
K 19° 7.510 (19.125172)

Információk: Ipolyságnál átlépve a határt, az 527 sz. úton keleti irányba haladva érjük el Ipolybalog települést.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció