Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Vinagora, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Varasd történelmi vármegye - templom
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A 404 méter magasságú dombtetőn található erődített templom, a környék legambiciózusabb, barokk-kori épületegyüttese. Az egyhajós, Szt. Mária templom két oldalról, egy-egy lépcsősoron át, közelíthető meg. A nyolcszög három oldalával záródó szentélynek egy sekrestye támaszkodik, míg a hajó mindkét oldalának egy-egy, szintén sokszögzáródású oldalkápolna, ami a templomnak egy kereszt alakzatot ad. A főhomlokzat előtti, felső részén sokszögletű harangtornyot, egy toronysapka fedi, melynek csúcsát egy lanterna torony zárja. A dombtető kicsiny területe miatt, szinte a templomhoz simulva, a templomot egy szűk cinterem övezi, belső oldalán árkádokkal és két, hengeres saroktoronnyal, melyekben egy-egy kicsiny kápolnát alakítottak ki Szt. Rókus és Szt. Flórián tiszteletére. A saroktornyok, a támpillérek és a lőrések okán, az egész templom-együttes egy vár benyomását kelti. A cinterem elkészülte után rögtön, egy helyi lakos a falakat egy képsorozattal díszítette, melyeken különböző csodatételek szerepeltek. Az épületeket fedő tetőzeteket, különféle, pazar kidolgozású kovácsoltvas keresztekkel és egyházi jelképekkel díszítették. A templom-együtteshez, egy egyemeletes parókia csatlakozik.
A főoltár által szinte teljesen betöltött főszentélyt, 1768-ból származó falfestmények díszítik. A szentély kőpadozata 1850-ból való, mely alatt, Stephan Zagvozd 1826-os kriptája található. A kriptát egy 1846-os sírkővel zárták le. A templom berendezési tárgyai, barokk és klasszicista stílusjegyeket mutatnak. A főoltár szerkezetében, 1770 körül készülhetett. Az oltár oldalalakjai és vázái barokk-koriak, míg a Madonnát a gyermek Jézussal ábrázoló központi alak a gótika idejéből származik (1500-1510. körül).
A diadalív fala mellett, két ferde elhelyezkedésű, késő-barokk oltár található, melyek egyike a Mindenszenteké, a másiké a Szt. Háromkirályoké. Az oltárok 1830. és 1840. között készülhettek. A jobboldali oldalkápolna Szt. Valentiné, míg a baloldali oldalkápolna a Szt. Háromságé. Mindkét oldalkápolna oltárát, 1779. körül készítették. A girlandokkal díszített szószék 1805. körül készülhetett. A sekrestyében egy szép, barokk-kori szekrény van, szépen profilozott berakásokkal.
A templom orgonája, a maribori J. Brandl műve. Az orgona lusztere, egy pálma-, vagy páfránylevélhez hasonló – 1911-es bécsi munka.
A templom aranytárgyai közül a legértékesebb, egy rokokó Szentkereszt. Az idelátogató Gjuro Szabo figyelmét is felkeltette a fogadalmi kép népviseletbe (a viseletnek sajnos ma már nyoma sincs) öltözött földmíves alakjai, de lejegyezte a templom nagyharangjának a latin feliratát is: „DNI JESV CHRISTI ZV LAIBACH GOSS MICH SAMBRACK A.D. 1607” ! A másik harangét is: „MARIA MATER DEI ORA PRO NOBIS. CONRADVS SCHNEIDER FVDIT ME CILLIAE ANNO 1716.” Valamint a harmadik harangét is: „JESVS NAZARENVS REX IUDAERVM – ANNO 173 CASPAR BALTHASAR SCHNEIDER CILLIAE ME FVDIT”! A feliratok szerint, két harangot, a cillei (ma Celje) Schneider Konrád és Gáspár Boldizsár mesterek öntötték, míg a harmadik harang, a laibach-i (ma Ljubljana) Sambrack Éliás mester munkája.
A vinagorai templomot - a templom belsejében található kőtábla (1. kép) alapján – Rátkay Ádám zenggi püspök szentelte fel (2. kép), 1713-ban. A püspök portréját a templom melletti parókián őrzik.
A „liber memorabilium” szerint, a Szt. Máriának szentelt templom, már a 16. században is állt. A templom 1652-es kisoltárát, állítólag Krapináról hozták át. Egy 1639-es vizitátori jelentésben, a templom a deszinityi (Desinić) egyházközség plébániatemplomaként említődik meg. Ennek a korábbi templomnak a kora-barokk főoltára (mára eltűnt), Rátkay László és felesége, Ivana Leopoldina adománya volt.
Az erődített templom mai állapota: A vinagorai templomról, a fent ismerteteken kívül, más adathoz nem tudtunk jutni.Így jelenleg is kérdésesnek tekinthető, hogy erődített templomnak számít-e, vagy csak külsű jegyeiben „mű” erődítettséget mutató templomnak.
Az biztos, hogy a cinterem falainak vastagsága, támpillérjei, kiépítése és a lőrései alapján, az együttes templomvárnak tekinthető. A hengeres saroktornyok azonban a létükön kívül, semmiféle erődítéselemet sem tartalmaznak. A belső kialakításuk teljesen kápolna jellegű. Nincs adatunk a 16. századi templomról, s arról sincs, hogy az erődített volt-e. A kor viszonyait tekintve, ez nem kizárható.Ám az biztosnak tűnik, hogy a mai templomot és a cintermét, a 18. században alakították ki.
A templomba, illetve annak udvarára jelenleg a parókia előteréből, egy soklépcsős, fedett lépcsőházon keresztül juthatunk be. Van egy másik kapu is, amit feltehetően csak nagyobb egyházi ünnepekkor nyitnak meg. A nyitva tartás ideje nincs meghatározva, ez a parókián lakó plébánostól, illetve a templomszolgától függ.
A vinagorai templom-együttest 2008. március 14-én bejárta: Keserű László, Szabó Tibor és Szatanek József.
GPS: | É 46° 9.988 (46.166466) |
K 15° 41.870 (15.697835) |
A vinagorai templomegyüttest a legkönnyebben, a Pregrada - Nagy Tábor közti alsóbbrendű úton közelíthetjük meg, úgy hogy Pregrada kisvárosát elhagyva 5 km-t haladunk nyugatnak, míg el nem érjük Višnjevec falut. A völgy aljában, egy elég rosszul elhelyezett táblának megfelelően, le kell térnünk a főútról és egyenesen északnak kell haladnunk. A templomhegy már messziről látható. A meredek, kanyarokkal tarkított útegyenesen a templom előterébe vezet.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.