Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

PocsajMagyarországHajdú-Bihar vármegyeBihar történelmi vármegye - Hosszúzugi vár - Tövisesi földvár (Diós vár)

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Légifotók
  • Archívum
  • Térkép
  • Szállás

Pocsaj, Hosszúzugi vár - Tövisesi földvár (Diós vár)

Pocsaj nagyközség Hajdú-Bihar Vármegye keleti részén fekszik, a Berettyó és az Ér folyó találkozásánál. Pocsaj az álmosdi Chyre nemzetség pocsaji ágának ősi fészke, okleveleinkben először 1291-ben "Puchey" néven tünt fel, mint az Ákos nembeli Salamon birtoka. Az 1347-ben kelt oklevélben, egy határjárás kapcsán "possessionis Poch", majd 1415-ben "Pacha" alakban szerepel. Ebben az időben Pocsaji Péter és László, valamint Álmosdi János és László birtoka.

A Hosszúzugi vár Pocsajtól északkeletre, az Ér-csatorna jobb oldali magaspartján, a Belső-Hosszúzug határrészben található. Az erődítményt okleveles forrásaink nem említik. A vár területén eddig csak bejárások történtek, régészeti kutatásokra még nem került sor. Tipológiai összehasonlítások alapján feltételezhető, hogy egy törökök által emelt palánkvár lehetett, mely a hódoltsági terület határán a mocsáron átvezető átkelőhelyet őrizte. Az erősséget a pocsaji Rákóczi castellum felépítése előtti időkben emelhették és csupán néhány évtizedig létezhetett.

Zoltai Lajos régész 1912-ben járt Pocsajon. Ekkor készítette el Pocsaj három földvárának, köztük a Hosszúzugi erősség alaprajzát és leírását. A közel szabályos négyszög alakú, 22,5 x 21 méter védett belső területű várat 6-8 méter széles és kb. 2 méter mély árok övezi. Az árok készítésekor kidobott földdel létrehozott sánc magassága kb. 1,5 méter. A keleti oldalon a sánc lényegesen szélesebb, és főként a déli részén kettős sáncív érzékelhető. Ez a levegőből még jobban megfigyelhető. Ez a részlet mintha elővárat, vagy kapuvédelmet képezne, egyben logikusan feltételezve itt a vár bejáratát. Az elmúlt két évtizedben a vár állapotában érdemi változás nem történt. Fák, bokrok nem takarják, azonban a magas növényzet miatt, célszerű a száraz, késő ősztől - kora tavaszig terjedő időszakban felkeresni.

Hosszúzugi váron kívül Pocsajnak további három vára is volt: Pocsaj vára (castellum ) - Rákóczi udvarház, a Leányvár és a Cseteházi-Porostisztási vár. Megemlítendő még a Cseteháza II. helyszín is, amely feltehetően egy erődített késő bronzkori település és földvár lehetett. A megfigyelt jelenségek alapján ez utóbbi lelőhely jellegének meghatározása még bizonytalan.

Források:

M. Nepper Ibolya-Sőregi János-Zoltai Lajos: Bihari halmok. Bihari Dolgozatok. A Bihari Múzeum Közleményei 7.
Berettyóújfalu. 1980. 26.

Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis - Pocsaj, Hosszúzugi földvár

www.varak.hu terepbejárás - Partium túra - 2024

Dénes József: djnaploja blog: https://djnaploja.wordpress.com/2017/03/02/pocsaj-harom-vara/

Karczag Ákos : A honlap korábbi szöveganyaga

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 47° 17.650 (47.294167)
K 21° 51.073 (21.851217)

Információk: Pocsaj nagyközség Hajdú-Bihar Vármegye keleti részén fekszik, a Berettyó és az Ér folyó találkozásánál. A Hosszúzugi vár Pocsajtól északkeletre, az Ér-csatorna jobb oldali magaspartján, a Belső-Hosszúzug határrészben található.

Az elmúlt két évtizedben a vár állapotában érdemi változás nem történt. A gáton, vagy a mezei földúton könnyen megközelíthető.  Fák, bokrok nem takarják, azonban a magas növényzet miatt, célszerű a száraz, késő ősztől - kora tavaszig terjedő időszakban felkeresni.

 

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció